Amazonki na Jasnej Górze zamanifestowały swoją siłę

Amazonki na Jasnej Górze zamanifestowały swoją siłę

Po raz 21, w pierwszy weekend października, na Jasną Górę pielgrzymowały kobiety doświadczone chorobą nowotworową piersi. To nie tylko same chore, ale też ich rodziny, przyjaciele i znajomi. Jak mówią, od ponad 20 lat przyjeżdżają tu z całej Polski, żeby dodać sobie otuchy i utwierdzić w przekonaniu, że raka można pokonać. Fizycznie i mentalnie.

W tym roku hasłem pielgrzymki były słowa św. Jana Pawła II: ,,Miłości bez Krzyża – nie znajdziesz, a Krzyża bez miłości – nie uniesiesz”. Sobota (6 października) była dniem modlitwy i zawierzenia swojej choroby wstawiennictwu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kilkanaście tysięcy Amazonek stanęło u stóp Jasnej Góry z przekonaniem – wierzę, więc pokonam trudności. Centralnym punktem spotkania byłą Msza św. przed jasnogórskim szczytem.

Wiele Amazonek przyjechało jednak do Częstochowy już dzień wcześniej. W piątek (5 października) w Filharmonii Częstochowskiej spotkały się z okazji koncertu „Barwy jesieni”, który każdego roku przygotowywany jest z tej okazji. – Muzyka pozwala się odprężyć, choć na chwilę oderwać się od trudnej codzienności. Dla wielu z nas ma działanie terapeutyczne – przekonywały uczestniczki spotkania. A w dobry nastrój wprowadzał je zespół MeloMany. Jego członkinie znane są z udziału w telewizyjnym turnieju „Jaka to melodia?”

O swoim wsparciu zapewniał Amazonki senator Artur Warzocha, który przyjął zaproszenie do udziału w koncercie. – To niezwykle dzielne kobiety. Oprócz tego, że mierzą się z trudnym przeciwnikiem, to na co dzień są przecież żonami, matkami, córkami. Prowadzą domy, pracują, mają czas na życie rodzinne i jeszcze potrafią się dobrze bawić tak, jak dziś w Filharmonii. Jestem pełen podziwu dla hartu ich ducha – powiedział Artur Warzocha.

Ruch Amazonek liczy obecnie ok. 20 tys. członkiń, zrzeszonych w 207 klubach i filiach. W 1993 r. panie w nim działające utworzyły Federację Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii „Amazonki” z siedzibą w Warszawie, która następnie została przeniesiona do Poznania. Obecnie działa jako Federacja Stowarzyszeń Amazonki. Organizacja jest członkiem międzynarodowych ruchów: „Reach to Recovery” i „Europa Donna”.

Symbolem ich walki stała się naturalnie Amazonka. Nawiązują w ten sposób do starożytnych Amazonek, kobiet niezwykle silnych, gotowych w walce o przetrwanie pozbawić się piersi. I jak przekonują taka jest każda z nich.

COMMENTS