Artur Warzocha o Stefanie Michniku: powinien odpowiedzieć za swoje haniebne czyny

Artur Warzocha o Stefanie Michniku: powinien odpowiedzieć za swoje haniebne czyny

– Niestety czas nie gra na naszą korzyść, a do tej pory Stefan Michnik nie poniósł żadnych konsekwencji i kary za zbrodnie, które ma na swoim sumieniu – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Artur Warzocha. – Nie zgadzamy się z tym – dodał. We wtorek Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie wyraził zgody na wydanie polskim władzom stalinowskiego prokuratora.

 

Jako powód odmowy wskazano na przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów 

Jako powód odmowy wskazano na przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo. – Stalinowski prokurator dożywa sobie spokojnej starości w Szwecji. Nie poniósł do tej pory żadnych konsekwencji i kary za zbrodnie, które ma na swoim sumieniu. Nie zgadzamy się z tym i uważamy, że powinien odpowiedzieć za haniebne czyny, których dopuścił się jako uczestnik reżimu totalitarnego – zaznaczył Artur Warzocha.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że niestety większość ze stalinowskich oprawców nie doczekała się kary za to, czego dokonali w okresie PRL. Artur Warzocha obarcza za to winą sposób, w jaki prowadzona była polityka na początku transformacji ustrojowej.

– Przez ponad 20 lat pozwalano ludziom, którzy mieli krew na rękach funkcjonować i pobierać bardzo wysokie wynagrodzenia w formie emerytur. Wielu z nich było szanowanymi obywatelami III RP. Istniało takie środowisko jak Porozumienie Centrum, a obecnie PiS, które zawsze w zdecydowany sposób mówiły i mówią, że sprawiedliwość, zarówno w wymiarze moralnym, historycznym, jak i karnym powinna zostać poniesiona – podkreślił senator.

Ponadto Artur Warzocha odniósł się również do rozpoczynającej się w Warszawie konferencji bliskowschodniej oraz do dymisji Kazimierza Kujdy, byłego już prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który podejrzewany jest o współpracę z SB.

Audycję „Rozmowa Polskiego Radia 24” prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/db

COMMENTS