Artur Warzocha w programie: Rozmowa Polskiego Radia 24

Artur Warzocha w programie: Rozmowa Polskiego Radia 24

Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, a sześć klub Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły też udziału w głosowaniu. O wyborze nowego składu KRS mówili w audycji Rozmowa PR24 senatorowie – Mieczysław Augustyn (PO) i Artur Warzocha (PiS).

Zdaniem Artura Warzochy, literalne rozumienie konstytucji powodowałoby swego rodzaju paraliż legislacyjny. – Krytycznie o funkcjonowaniu KRS wypowiadali się prawnicy, którzy są uznawani przez PO za autorytety, jak sędzia prof. Rzepliński. W rozdziale VIII konstytucji, gdzie jest mowa o sądach i trybunałach, jest wyraźnie powiedziane, że sposób i tryb wyboru reguluje ustawa. Gdyby konstytucję traktować literalnie, to nie można by uchwalić żadnej ustawy. PO nie włączyła się demokratyczny proces zmian w sądownictwie. Należy to odczytywać jako chęć cementowania patologii w sądownictwie – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak oceniał natomiast w PR24 Artur Warzocha, zmiany w sądownictwie zmierzają w dobrym kierunku, a kontrola nad wymiarem sprawiedliwości wreszcie trafiła do społeczeństwa. – Dotychczas sędziowie, którzy sprzeniewierzali się Polakom, mogli liczyć na parasol ochronny KRS. Jeśli pan senator Augustyn mówi, że wybór członków KRS przez Sejm to upolitycznienie, to przypominam, że tych posłów wybierają ludzie. Sędziowie stanu wojennego długo jeszcze osądzali w wolnej Polsce – wskazywał polityk.

Więcej w całej audycji.

https://www.polskieradio.pl/130/5819/Artykul/2052219,Sejm-wybral-nowych-czlonkow-Krajowej-Rady-Sadownictwa-Komentarz-senatorow-PiS-i-PO

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

foto: Mieczysław Augustyn, PO i Artur Warzocha, PiSFoto: PR24/MS

COMMENTS