Zainteresowanie rządowym programem „Czyste powietrze” przerosło oczekiwania instytucji, które są odpowiedzialne za jego funkcjonowanie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który dysponuje pieniędzmi na realizację programu, odbiera każdego dnia setki pytań dotyczących „Czystego powietrza”. Stąd decyzja, żeby uruchomić punkty informacyjne programu także poza stalicą naszego województwa. Jeden z nich będzie funkcjonował przy ul. Sobieskiego, w budynku dawnego urzędu wojewódzkiego.
„Czyste powietrze” to pogram dla tych, którzy chcą oddychać czystym powietrzem, nie chcą truć sąsiadów i nie lubią płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Z rządowych pieniędzy można wymienić piec i instalację centralnego ogrzewania, zamontować energooszczędne okna i drzwi, wyposażyć dom w baterię słoneczną czy pompę ciepła albo docieplić strop lub ściany budynku.
Od 19 września można składać do funduszu ochrony środowiska elektroniczne wnioski o przyznanie dopłaty.
Okazuje się, że województwo śląskie wiedzie prym jeśli chodzi o zainteresowanie programem. Dlatego punkty informacyjne „Czystego powietrza” pojawią się także w Częstochowie i Bielsku-Białej. W naszym mieście z konsulatami można będzie się spotykać przy ul Sobieskiego 7. Także dzięki zabiegom częstochowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.
W uroczystym otwarciu lokalu uczestniczyli m.in. europoseł Jadwiga Wiśniewska i senator Artur Warzocha. – Cieszę się, że częstochowianie coraz świadomiej patrzą na sprawy ekologii i zdrowego środowiska, że chcą mieć wpływ na klimat, w którym wychowują się ich dzieci. Jeśli zostanę prezydentem miasta, podobny punkt powstanie w magistracie. Taka jest dzisiaj potrzeba, a świadczy o tym zainteresowanie programem ze strony mieszkańców Częstochowy i regionu – mówił senator Warzocha. Jednocześnie przypomniał, że walka ze smogiem to jeden z ważniejszych punktów jego wyborczej propozycji dla mieszkańców.
Warto dodać, że w ostatnich latach Częstochowa znalazła się w niechlubnej czołówce miast, w których podczas sezonu zimowego regularnie przekraczane są normy czystości powietrza.
Spotkanie na dziedzińcu urzędu przy ul. Sobieskiego było też okazją do posadzenia symbolicznego drzewka w ramach akcji „100 drzewek na stulecie odzyskania niepodległości”. I już od kolejnego sezonu będzie w Częstochowie pomagało w walce z zanieczyszczonym powietrzem.
COMMENTS