Częstochowa ma stały punkt informacyjny programu „Czyste powietrze”

Częstochowa ma stały punkt informacyjny programu „Czyste powietrze”

Zainteresowanie rządowym programem „Czyste powietrze” przerosło oczekiwania instytucji, które są odpowiedzialne za jego funkcjonowanie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który dysponuje pieniędzmi na realizację programu, odbiera każdego dnia setki pytań dotyczących „Czystego powietrza”. Stąd decyzja, żeby uruchomić punkty informacyjne programu także poza stalicą naszego województwa. Jeden z nich będzie funkcjonował przy ul. Sobieskiego, w budynku dawnego urzędu wojewódzkiego.

„Czyste powietrze” to pogram dla tych, którzy chcą oddychać czystym powietrzem, nie chcą truć sąsiadów i nie lubią płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Z rządowych pieniędzy można wymienić piec i instalację centralnego ogrzewania, zamontować energooszczędne okna i drzwi, wyposażyć dom w baterię słoneczną czy pompę ciepła albo docieplić strop lub ściany budynku.
Od 19 września można składać do funduszu ochrony środowiska elektroniczne wnioski o przyznanie dopłaty.

Okazuje się, że województwo śląskie wiedzie prym jeśli chodzi o zainteresowanie programem. Dlatego punkty informacyjne „Czystego powietrza” pojawią się także w Częstochowie i Bielsku-Białej. W naszym mieście z konsulatami można będzie się spotykać przy ul Sobieskiego 7. Także dzięki zabiegom częstochowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

W uroczystym otwarciu lokalu uczestniczyli m.in. europoseł Jadwiga Wiśniewska i senator Artur Warzocha. – Cieszę się, że częstochowianie coraz świadomiej patrzą na sprawy ekologii i zdrowego środowiska, że chcą mieć wpływ na klimat, w którym wychowują się ich dzieci. Jeśli zostanę prezydentem miasta, podobny punkt powstanie w magistracie. Taka jest dzisiaj potrzeba, a świadczy o tym zainteresowanie programem ze strony mieszkańców Częstochowy i regionu – mówił senator Warzocha. Jednocześnie przypomniał, że walka ze smogiem to jeden z ważniejszych punktów jego wyborczej propozycji dla mieszkańców.

Warto dodać, że w ostatnich latach Częstochowa znalazła się w niechlubnej czołówce miast, w których podczas sezonu zimowego regularnie przekraczane są normy czystości powietrza.

Spotkanie na dziedzińcu urzędu przy ul. Sobieskiego było też okazją do posadzenia symbolicznego drzewka w ramach akcji „100 drzewek na stulecie odzyskania niepodległości”. I już od kolejnego sezonu będzie w Częstochowie pomagało w walce z zanieczyszczonym powietrzem.

COMMENTS