Gazeta Częstochowska: 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Gazeta Częstochowska: 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Przez dwa dni 14 i 15 września 2019 roku na Jasnej Górze miała miejsce 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Doroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź”. Na centralną Mszę św. w niedzielę, 15 września przybyło ok. 20 tys. osób.

Eucharystii odprawionej o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie przewodniczył abp Józef Kupny, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy. Homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski. Eaucharystię koncelebrowali duszpasterze Ludzi Pracy i kapelani NSZZ „Solidarność” na czele z ks. kan. Krzysztofem Hajdunem, sekretarzem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

. Do zgromadzonych przemówili: premier RP Mateusz Morawiecki i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. W modlitwie udział wzięli m.in.: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, posłowie, senatorowie i samorządowcy. Obecni byli m.in.: Bożena Borys-Szopa, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed i wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński, europoseł Jadwiga Wiśniewska wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, a także rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W imieniu premiera Mateusz Morawieckiego dar ołtarza złożył senator Artur Warzocha.

Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się każdego roku, w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 r. przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę (kapelana i obecnie patrona NSZZ Solidarność) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później, uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się w uroczystej Mszy. św. o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

GAW

 

COMMENTS