Gazeta Częstochowska: MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie

Gazeta Częstochowska: MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie

– W ramach programu „Mieszkanie Plus” przy ul. Wiolinowej w Częstochowie powstanie 616 mieszkań dla częstochowian. Jeśli zostanę wybrany na prezydenta Częstochowy deklaruję, że takich mieszkań będzie znacznie więcej. To jest mój priorytet. Będę rozwijał infrastrukturę mieszkaniową, a nie ją blokował, jak to czyni obecna władza w Częstochowie – mówi Artur Warzocha, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Częstochowy.

Przy ulicy Wiolinowej w Częstochowie (dzielnica Grabówka) powstanie osiedle w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. O planowej inwestycji, której pomysłodawcą i realizatorem jest Spółka Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy SA, mówili podczas konferencji prasowej, 10 października 2018 roku, sekretarz stanu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, senator Rzeczypospolitej Polskiej Artur Warzocha oraz przedstawiciele Spółki RFG – prezes Mirosław Matyszczak i wiceprezes Artur Sokołowski, którzy jednocześnie podziękowali nieobecnemu z powodu pełnienia obowiązków w Warszawie sekretarzowi stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posłowi Szymonowi Giżyńskiemu, za mocne i konkretne wsparcie przy wstępnej fazie tworzenia projektu.

W ramach programu „Mieszkanie Plus” w Częstochowie powstanie osiem, czterokondygnacyjnych domów, w których do dyspozycji będzie 616 mieszkań. Projekt jest realizowany z myślą o młodych mieszkańcach naszego miasta i młodych małżeństwach.
– Rola interwencyjna państwa na rynku mieszkaniowym ma głęboki sens, bo w Polsce brakuje mieszkań. Brakuje ich około 2,5 miliona, a szczególnie potrzebne są te cenowo niższe, które są bardziej dostępne dla młodych ludzi. Oceniamy, że polskich rodzin, które nie mają możliwości nabycia drogiego mieszkania jest około 40 procent. Dlatego program inwestycyjny i pomocowy jest przełomowy, i dlatego do końca 2019 roku chcemy zrealizować zobowiązanie pana premiera Mateusza Morawieckiego wybudowania 100 tysięcy mieszkań. Na mapie miast, które powinny lokalizować inwestycje w budownictwo mieszkaniowe jest także Częstochowa. Tu także mogą powstać mieszkania z systemem rządowych dopłat. Takie narzędzie stworzyliśmy i będziemy je wprowadzać przy współpracy z samorządami, które w programie „Mieszkanie Plus” traktujemy jako niezwykle ważnego partnera. Dopłaty takie przewidziane są na piętnaście lat dla osób spełniających odpowiednie kryteria dochodowe. Te regulacje będą wprowadzać w życie samorządy, stad zależy nam, aby samorząd był solidnym, sprawdzonym partnerem. Miło mi o tym mówić w obecności senatora Artura Warzochy, który jako priorytet swoim programie wyborczym stawia na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Jego obecność jest gwarantem, że troska rządu o przyszłość Polaków jest pierwszoplanowa. Do końca roku mamy zaplanowane 6 miliardów złotych na realizację programu i mamy nadzieję, że z tych środków pomożemy także w rozwiązywania problemów mieszkaniowych mieszkańców Częstochowy. Program ma wymiar społeczny, ale i inwestycyjny, bo jeśli mówimy o 100 tysiącach mieszkań, to mówimy o 30 miliardach złotych zainwestowanych w polską gospodarkę – powiedział wiceminister Artur Soboń.
Senator Artur Warzocha podziękował ministrowi za zrozumienie potrzeb częstochowian i determinacji pomysłodawców projektu. – Dopóki nie powstała nić porozumienia między Ministerstwem a Regionalnym Funduszem Gospodarczym, dopóty w Częstochowie na temat programu Mieszkanie Plus było cicho. Mało tego, na początku tego roku odbyłem rozmowę z jednym z wiceprezydentów Częstochowy, który w moim biurze mówił, że program „Mieszkanie Plus” nie ma sensu, dlatego że jest tu bardzo duża podaż mieszkań, zarówno na rynku deweloperskim, jak i rynku wtórnym. Wiceprezydent przy tym stwierdził, że kolejka do otrzymania mieszkania jest duża. Widząc niechęć częstochowskiego samorządu do włączenia się do programu podjęliśmy poważne rozmowy ze spółką Skarbu Państwa Regionalnym Funduszem Gospodarczym, której władze zrozumiały wagę projektu i potrzeby Częstochowy. Dzisiaj mamy konkret – powiedział senator Artur Warzocha, kandydat PiS na prezydenta Częstochowy. Jak dodał w Częstochowie jest olbrzymia potrzeba mieszkań, szczególnie wśród ludzi młodych, których nie stać na zakup drogich mieszkań deweloperskich. – Zapowiadam, że jeśli przejmiemy odpowiedzialność za miasto, jeżeli wygramy wybory samorządowe, to deklaruję dobrą współpracę z rządem i Regionalnym Funduszem Gospodarczy, bo wówczas samorząd włączy się czynnie w rozwój programu „Mieszkanie Plus”. I mam nadzieję, że za pięć lat będziemy mogli powiedzieć, że dla częstochowian mamy do dyspozycji ponad tysiąc mieszkań w ramach Programu „Mieszkanie Plus” – stwierdzi Artur Warzocha.
W konferencji, którą prowadził Robert Leciński z RFG, uczestniczyli także senator Ryszard Majer i poseł Mariusz Trepka, radni częstochowscy: Jerzy Nowakowski, Andrzej Sowa i Piotr Wrona oraz kandydaci na radnych i mieszkańcy dzielnicy.
GAW

źródło: http://www.gazetacz.com.pl

COMMENTS