Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie 2018

„Jeszcze nie widział w swoim życiu takiego zjawiska, jak ten entuzjazm Polaków”. W tym roku uczestnicy Narodowego Czytania skupili swoją uwagę na „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego. Fragmenty powieści wybrzmiały m.in w murach Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Do podjęcia wyzwania zainspirował nas senator Artur Warzocha – zdradziła prof. Anna Wypych-Gawrońska – rektor UJD, otwierając uroczystości. – Tegoroczna lektura, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego doskonale wpisuje się w obchody 100. odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił senator Artur Warzocha. – To była dla mnie fascynująca lektura już w czasach licealnych, jednak po latach pracy społecznej i politycznej, rozumiem ją znacznie lepiej i jeszcze bardziej cenię – dodał kandydat na prezydenta Częstochowy..

Do czytania „Przedwiośnia” w auli UJD włączyło się środowisko naukowe uczelni, parlamentarzyści PiS, a nawet obcokrajowcy władający piękną polszczyzną. W tym roku Narodowe Czytania ma rekordowy zasięg – jest prowadzone w 2930 miejscach.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Para Prezydencka.

COMMENTS