Ogólnopolskie Dożynki 2019

Ogólnopolskie Dożynki 2019

Ponad 400 wystawców: rolników, ogrodników, pszczelarzy, producentów maszyn i urządzeń dla rolnictwa. Wystawa maszyn rolniczych, występy zespołów folklorystycznych, festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych. To wszystko od piątku to niedzieli mogliśmy zobaczyć w Częstochowie w ramach XXVIII Krajowej Wystawy Rolniczej i Dni Europejskiej Kultury Ludowej.

Wydarzenia te od lat to towarzyszą Jasnogórskiemu Dziękczynieniu za Plony. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, otwierając wystawę postawił fundamentalne pytanie: – Za co powinniśmy być wdzięczni polskiej wsi? Bardzo często przedstawiany jest banalny i powtarzalny obraz wsi, który sprowadzany jest do oczywistej bardzo ciężkiej i trudnej pracy. Ale to jest wielkie uproszczenie, bo polskiej wsi należy przede wszystkim dziękować za bezpieczeństwo żywnościowe państwa – podkreślił minister.

Pierwsza wystawa rolnicza w Częstochowie odbyła się w roku 1909. W komitecie honorowym tegorocznych wydarzeń znalazł się senator Artur Warzocha.

COMMENTS