Panie senatorze, a wie Pan, że ja po siedemdziesięciu latach …

Panie senatorze, a wie Pan, że ja po siedemdziesięciu latach …

„Panie senatorze, a wie Pan, że ja po siedemdziesięciu latach, po raz pierwszy przekroczyłam bramę obozu koncentracyjnego?”. „I co Pani czuła, Pani Danuto?”. „Strasznie się bałam… ale byli ze mną nasi młodzi rodacy, a ja to dla nich zrobiłam!”.

Danuta Zofia Nemling. z domu Drobnik, córka Jerzego i Izabeli z domu Rakowicz. Urodziła się 14 sierpnia 1930 roku w Poznaniu. W czasie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów. Po upadku Powstania Warszawskiego wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, miała wówczas 14 lat! W latach 1944 – 1945 pracowała przymusowo w Niemczech. Straszne warunki, w których żyła. przekreśliły raz na zawsze jej szanse zostania wielką polską malarką, o czym marzyła jako dziecko.

Po wojnie musiała, zrezygnować z ASP w Krakowie i w latach 1949 – 1953 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prześladowana w okresie reżimu komunistycznego podjęła decyzję o opuszczeniu Polski, od roku 1967 żyje na emigracji, w Austrii.
Włączyła się bardzo aktywnie w działalność polonijną, była m.in. przewodniczącą „Strzechy”. Pani D. Nemling odznaczona jest Krzyżem Oświęcimskim, Orderem Zasłużony dla RP i honorową odznaką PCK.

COMMENTS