Polska Wielkanoc na Syberii i Kamczatce z udziałem polskich parlamentarzystów

Polska Wielkanoc na Syberii i Kamczatce z udziałem polskich parlamentarzystów

„Polską Wielkanoc” z naszymi rodakami na Syberii i Kamczatce w dniach 12 do 17 kwietnia br. spędził wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha. Ten cykl spotkań zorganizował Konsulat Generalny RP w Irkucku. W wydarzeniu uczestniczyła poseł Anna Schmidt Rodziewicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Była to pierwsza oficjalna wizyta polskich parlamentarzystów na Kamczatce.

W Pietropawłowsku Kamczackim polscy parlamentarzyści spotkali się z członkami Autonomicznej Niekomercyjnej Organizacji Narodowo-Kulturalnej Centrum „Dom Polski”, gdzie wzięli udział w prezentacji wystawy „Polacy na Syberii” oraz znaczka pocztowego z serii „Polacy na Syberii” prezentującego postać Wacława Sieroszewskiego (polskiego zesłańca, badacza dalekich kultur, pisarza, działacza niepodległościowego, senatora, kawalera Krzyża Virtuti Militari). Prezentacji towarzyszyła prelekcja na temat polskich badaczy i odkrywców Dalekiego Wschodu Rosji, w tym, m.in. Półwyspu Kamczackiego: Benedykta Dybowskiego, Wacława Sieroszewskiego, Władysława Lisa, Bronisława Piłsudskiego i in. Spotkanie odbyło się w Kamczackiej Bibliotece Naukowej, gdzie była również  okazja do spotkania z przedstawicielami innych mniejszości narodowych, żyjących na Kamczatce. Następnie, w gronie naszych rodaków i współpracujących z nimi przedstawicieli lokalnych środowisk miało miejsce  spotkanie wielkanocne, m.in. z udziałem kierownictwa oraz członków Autonomicznej Niekomercyjnej Organizacji Narodowo-Kulturalnej Centrum „Dom Polski”, polonijnych przedsiębiorców, duchowieństwa.

W Niedzielę Palmową parlamentarzyści uczestniczyli we mszy św., w Kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Pietropawłowsku. Parafia zrzesza ok. 30 wiernych różnych narodowości, w tym również osoby posiadające polskie korzenie.

Kolejnym punktem wizyty w Rosji była wieś Wierszyna, położona w tajdze, 130 km od Irkucka, założona w 1910 r. przez polskich osadników. Miejscowość ta często nazywana jest „Małą Polską”. Obecnie żyje tam ok. 600 osób narodowości polskiej, które kultywują polskie tradycje i zwyczaje. W miejscowej szkole podstawowej prowadzone jest nauczanie języka polskiego, przez nauczycielkę Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Henrykę Jachimczyk. W miejscowym Domu Kultury działa polski zespół folklorystyczny „Jarząbek”, który zaprezentował piosenki wykonane w języku polskim i rosyjskim. Od lat proboszczem parafii w Wierszynie jest ks. Karol Lipiński.

W Irkucku przedstawiciele polskiego parlamentu i ministerstwa spraw zagranicznych wzięli udział w spotkaniu wielkanocnym z udziałem m.in. ks. biskupa Cyryla Klimowicza, Ordynariusza Diecezji Irkuckiej, duchownych z parafii syberyjskich, ( największa terytorialnie diecezja rzymsko-katolicka na świecie, a ok. 80% duchownych to obywatele polscy), kierownictwa i członków Polskiej Autonomii Kulturalnej „Ogniwo”, nauczycieli i lektorów języka polskiego, przedstawicieli polskiego i polonijnego biznesu, przedstawicieli świata nauki i kultury oraz polskiego korpusu dyplomatyczno-konsularnego.  Złożyli również kwiaty przy pomniku „Kaplica Pokoju i Pojednania”, miejscu symbolicznym  upamiętniającym ofiary represji i zsyłek. Pod pomnikiem znajdują się urny z ziemią z czternastu obozów koncentracyjnych oraz masowych pochówków, m.in. z Katynia, Karagandy, Magadanu, Kołymy, Norylska, Irkucka, Tunki, Workuty i in.

Hołd oddano ofiarom masowej eksterminacji przeprowadzonej w latach 30. XX w. przez NKWD, w miejscu nazywanym Piwowaricha. Tam, pod koniec lat 80. ub. wieku rosyjski „Memoriał” rozpoczął prace poszukiwawcze, które zakończyły się odnalezieniem szczątków tysięcy ofiar ludobójstwa. Zamordowanych ludzi zakopano w tzw. „rowach śmierci”. Byli wśród nich przedstawiciele prawie wszystkich narodowości mieszkających w Obwodzie Irkuckim, w tym, m.in.: Rosjan, Polaków, Białorusinów, Żydów, Greków, Ormian i in. Nielicznych z zamordowanych udało się zidentyfikować.

 

źródło: https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,11594,polska-wielkanoc-na-syberii-i-kamczatce-z-udzialem-polskich-parlamentarzystow.html

COMMENTS