Polskie Radio 24: Artur Warzocha o awarii „Czajki”: katastrofa wykracza poza Warszawę

Polskie Radio 24: Artur Warzocha o awarii „Czajki”: katastrofa wykracza poza Warszawę

– Są problemy natury technicznej, z którymi sobie można poradzić, ale jeżeli trwa to ileś tygodni, miesięcy, a za moment będzie bodaj rok, to znaczy, że nie informuje się w sposób rzetelny. A do tego też są zobowiązane władze samorządowe – mówił w PR24 Artur Warzocha, senator PiS. Odniósł się w ten sposób do informacji, że od grudnia nie działa spalarnia osadów oczyszczalni „Czajka”.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka”. W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. Potem pojawiły się informacje o kolejnej awarii, tym razem spalarni osadów w „Czajce”.

Artur Warzocha zaznaczył, że opinia publiczna „ma prawo wiedzieć co się dzieje”. – Pojawia się pytanie: w jaki sposób problem utylizacji odpadów jest załatwiany, a co za tym idzie – finansowany – powiedział.

– Dowiedzieliśmy się, pokątnie, bo prezydent Trzaskowski musiał odpowiedzieć na kilka pytań, skoro już mleko się rozlało (…) ile kosztuje wywóz nieczystości – powiedział senator. Okazuje się, że to kwota ok. 1,7 mln złotych. Zdaniem polityka, „to szokująca kwota”.

Gość PR24 mówił, że sytuacja wynikła z awarii w „Czajce” to „katastrofa ekologiczna, nie tylko w Warszawie”. – Ona przenosi się wzdłuż biegu Wisły aż do Zatoki Gdańskiej – podkreślił. Wskazał, że w związku ze sprawą głosy zaniepokojenia płyną z Danii i Szwecji.

– Mam nadzieje, że wszyscy mieszkańcy Warszawy, wszystkich miast, gmin, powiatów, województw, które leżą w dorzeczu Wisły i na Wybrzeżu, dowiedzą się całej prawdy. Opinia publiczna musi być informowana – powiedział Artur Warzocha.

Senator dodał, że informowanie mieszkańców o sprawie „to obowiązek” Rafała Trzaskowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2371064

Audycję prowadził Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/msze

COMMENTS