Polskie Radio 24:  Debata kandydatów na prezydenta Częstochowy

Polskie Radio 24: Debata kandydatów na prezydenta Częstochowy

W ostatniej debacie Polskiego Radia 24 przed pierwszą turą wyborów samorządowych spotkali się kandydaci na prezydenta Częstochowy: Artur Warzocha, Tomasz Jaskóła, Marcin Maranda i Martin Saczek.

W pierwszej części debaty odbyła się autoprezentacja kandydatów, w kolejnej przedstawili oni swoje pomysły na rozwój miasta oraz poprawę życia jego mieszkańców.

Posłuchaj:

https://polskieradio24.pl/130/5153/Artykul/2204601,Wybory-samorzadowe-Debata-kandydatow-na-prezydenta-Czestochowy

W dalszej części rozmawiano o najważniejszych kwestiach związanych z rozwojem miasta. Wśród istotnych problemów wymieniano brak perspektyw dla mieszkańców młodego pokolenia, którzy wyjeżdżają na studia do innych, większych miast i swoją przyszłość budują poza Częstochową. Kandydaci prezentowali różne pomysły jak stworzyć dogodne warunki dla młodych Częstochowian. Wśród pomysłów wymieniano obniżenie podatków, wprowadzenie programów socjalnych, budowę mieszkań, czy stworzenie dogodnych warunków do rozpoczęcia pracy.

Kandydaci podejmowali również temat związany z tzw. aferę hybrydową. Za kwotę 66 milionów złotych, miasto zakupiło nowe hybrydowe autobusy. Jeden z pojazdów spłonął w 2017 roku, a pozostałe zostały wycofane z eksploatacji. Miastu grozi teraz zwrot dotacji otrzymanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, która wraz z karami i odsetkami może wynieść około 100 milionów złotych. Wśród głosów w debacie nie zabrakło słów krytyki pod adresem władza miasta i zapewnień o konieczności wyjaśnienia tej sprawy.

Kandydaci wskazywali, że ważnymi dla miasta są także sprawy związane z programem czystego powietrza i dofinansowania do infrastruktury drogowej peryferyjnych dzielnic miasta. Podkreślano, że dług Częstochowy to obecnie około 900 milionów złotych, a budżet 1 miliard 200 milionów złotych. Z tego powodu konieczne jest racjonalne gospodarowanie finansami miasta i oszczędne wydawanie środków na funkcjonowanie administracji miejskiej.

W debacie wzięli udział:

Artur Warzocha, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość,

Tomasz Jaskóła, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15,

Marcin Maranda, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Marcina Marandy. Mieszkańcy Częstochowy,

Martin Saczek, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Otwarta Częstochowa.

Z naszego zaproszenia nie skorzystali: Krzysztof Matyjaszczyk, obecny prezydent miasta i kandydat Koalicyjnego KW SLD Lewica Razem oraz Jacek Krawczyk, kandydat Koalicyjnego KW Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Jako powód nieobecności podali zaplanowane wcześniej inne obowiązki.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Debatę samorządową prowadził Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24

COMMENTS