Polskie Radio Jedynka – Artur Warzocha: musimy wzmacniać bezpieczeństwo poprzez obecność sojuszników

Polskie Radio Jedynka – Artur Warzocha: musimy wzmacniać bezpieczeństwo poprzez obecność sojuszników

– Od samego początku konsekwentnie uważaliśmy, że najsilniejszymi gwarancjami naszego bezpieczeństwa w ramach NATO są Stany Zjednoczone i na nich przede wszystkim musimy oprzeć współpracę i prowadzenie systemu obronnego – powiedział w radiowej Jedynce senator Artur Warzocha z Prawa i Sprawiedliwości. W „Debacie Jedynki” wziął udział również Krzysztof Liedel z Lewicy.

W nowym Jorku prezydent USA Donald Trump i prezydent Polski Andrzej Duda podpisali deklarację, zgodnie z którą 4500 personelu wojskowego USA będzie stacjonować w naszym kraju na stałe oraz zapowiadającą rozlokowanie około 1000 kolejnych. Poznaliśmy także sześć lokalizacji, w których powstaną amerykańskie bazy.

– Z punktu widzenia Lewicy i SLD kwestia obecności amerykańskiej to jeden z elementów, który wpływa na poprawę bezpieczeństwa naszego kraju, jak i na nasze zdolności obronne. Trzeba jednak cały czas pamiętać, że o naszym bezpieczeństwie decydują przede wszystkim dwa sojusze: Unia Europejska i NATO. To powinny być filary naszego bezpieczeństwa – uważa Krzysztof Liedel z Lewicy.

Krzysztof Liedel dodaje, że w przypadku potencjalnego konfliktu czy zaostrzenia sytuacji, Rosjanie – ze względu na obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce – kilkakrotnie zastanowiliby się, zanim podjęliby decyzję o jakiejkolwiek agresji na nasz kraj.

Zieloni, wchodzący w skład Koalicji Obywatelskiej, posiadają w programie wyborczym punkt, który wskazuje wprost, że są przeciwko stałym bazom militarnym NATO na terenie Polski. – Są oczywiście takie głosy wśród ekspertów i polityków, które wskazują, że tego typu posunięcia będą wpływały czy determinowały reakcję ze strony Rosji – przyznaje przedstawiciel Lewicy.

W przeszłości Platforma Obywatelska, w tym rząd Donalda Tuska oraz Ewy Kopacz, spoglądała w zakresie bezpieczeństwa naszego kraju przede wszystkim na Niemcy, natomiast Stany Zjednoczone były „schowane”. Z kolei w tym roku Donald Tusk stwierdził, że naprawienie relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi to największy sukces Prawa i Sprawiedliwości.

– Od samego początku konsekwentnie uważaliśmy, że najsilniejszymi gwarancjami naszego bezpieczeństwa w ramach NATO są Stany Zjednoczone i na nich przede wszystkim musimy oprzeć współpracę, jeśli chodzi o kolektywne reagowanie na różnego rodzaju zagrożenia i prowadzenie systemu obronnego w kontekście bezpieczeństwa naszego kraju i naszych granic – mówi senator Artur Warzocha z PiS.

Senator Artur Warzocha nie ukrywa, że „próby, które podejmowała PO i jej koalicjant za czasów rządu Donalda Tuska, były nieudane”. Jak wskazuje, ponad głowami polskich polityków dogadywały się światowe mocarstwa: Rosja i Niemcy. – Kierunek, który obrał rząd PiS (…) okazał się po prostu właściwy i skuteczny – dodaje parlamentarzysta.

Przedstawiciel PiS zauważył, że Unia Europejska nie jest paktem związanym z zadaniami militarnymi, ponieważ jest to „pakt natury gospodarczej. Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie w kontekście Unii Europejskiej, to mówmy w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego, energetycznego”.

– Wszelkie próby nawoływania państw członkowskich Unii Europejskiej do tego, żebyśmy tworzyli wspólną armię europejską, wydają się dzisiaj mrzonką i jako rząd PiS mamy do tego pewną rezerwę. Oczywiście będziemy brali udział we wszystkich rozmowach, jeżeli będą również dotyczyły tego tematu, ale Unia Europejska nie jest powołana w tym celu – twierdzi Artur Warzocha.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
https://www.polskieradio.pl/7/4399/Artykul/2373260,A-Warzocha-musimy-wzmacniac-bezpieczenstwo-poprzez-obecnosc-sojusznikow?fbclid=IwAR2pG_yr2YpaF7waIrfQLCs87Btn_elYPQHKlQbmQYM_u9wkCBLxHEkHW-g

***

Audycja: „Debata Jedynki”
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: senator Artur Warzocha (PiS), Krzysztof Liedel (Lewica)
Data emisji: 25.09.19

COMMENTS