Ruszyła budowa sądu

Ruszyła budowa sądu

W Częstochowie ruszyła budowa nowego gmachu sądu rejonowego. W połowie września Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało umowę z wykonawcą inwestycji – częstochowską Przemysłówką. I choć o kilku dni roboty porządkowe w miejscu budowy idą pełną parą, to dopiero w sobotę (6 października) uroczyście wbito pierwszą łopatę i wmurowano akt erekcyjny. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Za cztery lata na ulicę św. Rocha zostaną przeniesione wydziały rejonu Częstochowa-Północ. Do tego czasu wykonawcę czeka jednak sporo pracy. Pierwsze efekty już są widoczne. Zarośnięta przez lata działka naprzeciwko cmentarza św. Rocha została najpierw ogrodzona, a potem zupełnie ogołocona z chaszczy. Lada dzień wjedzie tam ciężki sprzęt, który przygotuje teren pod budowę najniższych, znajdujących poniżej poziomu gruntu kondygnacji.

Częstochowski sąd rejonowy jest jednym z największych w kraju. Każdego roku przybywa spraw na wokandzie, rosną wydziały, ale warunki lokalowe od lat pozostają te same. Przez lata pojawiały się kolejne pomysły, projekty, koncepcje, które nigdy nie wychodziły poza deski kreślarskie projektantów. Dopiero inicjatywa posła Szymona Giżyńskiego i senatora Artura Warzochy zaowocowała decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości o budowie nowego gmachu. W styczniu tego roku wicemister Michał Wójcik oficjalnie potwierdził rozpoczęcie inwestycji.

Budowa pochłonie około 112 mionów złotych. Zgodnie z założeniami inwestora ma się zakończyć w trzecim kwartale 2022 r.

Nowy budynek częstochowskiego sądu będzie miał siedem kondygnacji, z czego pięć ponad powierzchnią gruntu. Pracownicy częstochowskiej Temidy będą mieli do dyspozycji ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

COMMENTS