Senat RP: Podsumowanie „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” z udziałem marszałka Senatu

Senat RP: Podsumowanie „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” z udziałem marszałka Senatu

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie marszałek Senatu Stanisław Karczewski 26 marca 2019 r. wziął udział w podsumowaniu III edycji „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” organizowanej pod patronatem pary prezydenckiej.

W uroczystości wziął także udział szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski oraz senator Artur Warzocha.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” chodzi nie tylko o pomoc materialną, lecz także o spotkanie się i uściśnięcie dłoni. Mówił, jak ważne jest, aby Polacy mieszkający na Wschodzie czuli, że rodacy w ojczyźnie o nich pamiętają. „To także podziękowanie dla nich za to, że podtrzymują więź z ojczyzną i przekazują ją kolejnym pokoleniom urodzonym poza granicami” – podkreślił prezydent.

W 2018 roku Kancelaria Prezydenta zorganizowała 6 wyjazdów z darami dla Polaków mieszkających na Ukrainie, w Mołdawii i Kazachstanie. Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda mówiła, że pomoc otrzymali między innymi mieszkańcy Grodna, Tłumacza, Iwano-Frankiwska i Kałusza na Ukrainie, a także Maćkowców na Białorusi i Ałmaty w Kazachstanie.

Projekt został zainicjowany przez amerykańską Polonię, która organizowała pomoc dla rodaków we Lwowie i zwróciła się do Kancelarii Prezydenta o wsparcie tej inicjatywy. W ciągu trzech lat Kancelaria Prezydenta zorganizowała transporty z pomocą do 48 miejscowości na Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Litwie, Białorusi i w Kazachstanie, dokąd trafiły ponad 22 tony żywności, artykułów sanitarnych, chemii gospodarczej, materiałów edukacyjnych, pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego. W akcję zaangażowane są spółki skarbu państwa, firmy i darczyńcy indywidualni. Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy zajmuje się stroną organizacyjną przedsięwzięcia, zapewnia m.in. transport darów.

COMMENTS