Senator Artur Warzocha odznaczony medalem „Mater Verbi”

Senator Artur Warzocha odznaczony medalem „Mater Verbi”

Senator Artur Warzocha otrzymał medal „Mater Verbi” – prestiżową nagrodę przyznawaną raz w roku przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Odznaczenie zostało wręczone za pielęgnowanie pamięci o Zofii Kossak.

W tym roku minęła 50. rocznica śmierci wybitnej powieściopisarki, publicystki i niezwykłej postaci związanej również z Częstochową. To tu Zofia Kossak zatrzymała się po upadku Powstania Warszawskiego, włączając się w reaktywację „Niedzieli”. Tu również spisała swoje wspomnienia z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, pt. Z otchłani.

W kwietniu br. z inicjatywy senatora Artura Warzochy w Senacie RP oraz na UJD odbyła się dwudniowa konferencja naukowa oraz wystawa poświęcona wybitnej postaci i jaj twórczości. Wydarzenie to stało się przyczynkiem do wielu innych przedsięwzięć poświęconych pisarce, przywracając pamięć o jej działalności społecznej, politycznej i literackiej. Zofię Kossak wspominano również 15 września podczas pielgrzymki czytelników i przyjaciół „Niedzieli”. – Zofia Kossak uczy nas wielkiego patriotyzmu – mówił senator Warzocha – Częstochowa powinna być szczególnie dumna z faktu, że spędziła w naszym mieście jeden z najtrudniejszych etapów życia, kiedy znalazła się tu razem z wypędzonymi ze stolicy powstańcami. Nigdy nie zapomniała o udzielonej jej gościnie.
XXII pielgrzymki pracowników, czytelników i przyjaciół tygodnika „Niedziela”, połączona wręczeniem medali „Mater Verbi” odbyła się tradycyjnie w trzecią niedzielę września.

COMMENTS