Telewizja Republika – Warzocha: Plan decentralizacji zmierza do osłabienia Polski

Telewizja Republika – Warzocha: Plan decentralizacji zmierza do osłabienia Polski

Gośćmi redaktora Marcina Bąka w programie Telewizji Republika „Wolne głosy – popołudnie” byli: senator PiS Artur Warzocha oraz senator PSL-u Jan Filip Libicki – Oczywiście zapoznałem się z tymi treściami, które pojawiły się w tym planie decentralizacji i to rzeczywiście zmierza do tego, żeby rzeczywiście osłabiać Polskę i najprawdopodobniej o to właśnie chodzi – powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Radykalne rozmontowanie instytucji centralnych, wprowadzenie „współczesnego rozbicia dzielnicowego”, zmiana konstytucji, likwidacja ministerstw, legalizacja związków partnerskich i adopcji dzieci przez takie związki – to program polityczny przygotowany dla liderów opozycji, do którego dotarło Radio WNET. Program ma zostać ogłoszony 4 czerwca w Gdańsku.

– Nie znam szczegółów tego planu, ale jeśli chce pan wiedzieć, to tak, jestem za decentralizacją – powiedział Jan Libicki. – Rozmawiając z ludźmi, z samorządowcami to to, czego najbardziej się boimy to tego, że PiS wygrywając kolejne wybory to to, że dojdzie do silnej centralizacji – dodał.

– Jestem za głęboką decentralizacją. Pytanie, co było zawarte w tym dokumencie. Jeżeli się okaże, że te zdecentralizowane byty będą mogły prowadzić własną politykę zagraniczną, to oczywiście jest przeciwny – stwierdził senator PSL.

–- Pojęcie decentralizacji jest pojęciem w pewnym sensie konstytucyjnym (…). Nie ma o co się bić, nie ma o co kopii kruszyć. Polska w tej decentralizacji posunęła się najdalej ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Takich kompetencji jakie mają samorządy w Polsce nie mają nawet państwa w Europie Zachodniej – podkreślił Artur Warzocha.

– Oczywiście zapoznałem się z tymi treściami, które pojawiły się w tym planie decentralizacji i to rzeczywiście zmierza do tego, żeby rzeczywiście osłabiać Polskę i najprawdopodobniej o to właśnie chodzi – dodał.

– Nie dziwi mnie to wcale, bo takie treści pojawiały się już dawno temu. Przypominamy sobie wypowiedzi Grzegorza Schetyny, który wysuwał w pewnym momencie taki postulat, żeby usunąć funkcje wojewodów – podkreślił senator Prawa i Sprawiedliwości.

– Czy to będzie argument, który dotrze do wyborców i przekona ich w październiku to miałbym pewną wątpliwość. Czy decentralizacja byłaby dobra? Uważam, że w pewnych granicach, tak byłaby dobra – powiedział polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Źródło: Telewizja Republika

COMMENTS