TVP3: Dobro miasta czy polityczna gra?

TVP3: Dobro miasta czy polityczna gra?

Spór o niższe podatki, czyli zadowolenie mieszkańców kontra sprzeciw samorządowców z partii opozycyjnych. Ich zdaniem, zmiany podatkowe zagrażają finansom publicznym. Władze Częstochowy straszą, że budżet zmniejszy się nawet o 125 mln złotych. Politycy Prawa i Sprawiedliwości odpowiadają, że to polityczna kalkulacja oparta na kłamstwie. Teraz miasto obcina budżet i straszy dziurami w budżecie.

Tak dobrze nie było od lat. Gospodarka szybuje w górę. Wraz z nią zadowolenie mieszkańców. Siemianowice Śląskie to przykład, jak skutecznie można rozwijać miasto. Odpowiednio wyszkolona kadra, żelazna dyscyplina finansowa, umiejętne korzystanie ze środków unijnych czy zrównoważony rozwój uplasowały miasto na 3. miejscu w ogólnopolskim Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2018 rok. Miasto od kilku lat promuje przedsiębiorczość, bo więcej firm, to większy wpływ do miejskiego budżetu. Dlatego tu zmiany podatkowe to inwestycja we wzrost gospodarczy.

Innego zdania są władze Częstochowy. Prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk ogranicza miejskie wydatki i straszy dziurą w miejskich budżetach.

Polityka fiskalna rządu zasiliła miejski budżet. To 116 mln zł więcej niż w roku 2015.

Tempo wzrostu gospodarczego jest najwyższe od lat. Zyskuje także województwo śląskie, które jest liderem w produkcji przemysłowej. Tu wzrost na początku roku w Polsce wynosił ponad 6 procent, podczas gdy średnia w całej Unii Europejskiej to 1 procent.

Materiał VIDEO: https://katowice.tvp.pl/43940868/dobro-miasta-czy-polityczna-gra

Źródło:
Aktualności TVP3 Katowice

COMMENTS