UJD będzie kształcił filmowców

UJD będzie kształcił filmowców

Częstochowa ma szansę stać się kolejnym w kraju ośrodkiem filmowym. Uniwersytet Jana Długosza chce utworzyć wydział filmowy kształcący przyszłych aktorów, reżyserów czy scenarzystów. W jego powstanie zaangażował się senator Artur Warzocha. Zręby przyszłej filmówki przedstawiono we wtorek (25 września) podczas specjalnej konferencji z udziałem m.in reżyserów i wykładowców Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Nowy wydział ma ściśle współpracować z łódzką filmówką. Mariaż z jedną z najlepszych szkół filmowych na świecie ma gwarantować wysoki poziom kształcenia przyszłych zdobywców Hollywood. – Ale to nie jest tak, że przeniesiemy do Częstochowy łódzką szkołę jeden do jednego. Na bazie ich doświadczenia będziemy chcieli wypracować własną formułę studiów filmowych. Film, w ogóle sztuka audiowizualna, czy myśląc szerzej – media, to jest olbrzymi obszar, w którym nasza uczelnia także chce się rozwijać – powiedziała prof. Anna Wypych – Gawrońska, rektor UJD. Jak dodała, po raz kolejny w rozwój uczelni włączył się jej były absolwent i wykładowca, sanator Artur Warzocha. – To w zasadzie jego pomysł – mówiła podczas konferencji pani Rektor.

Pierwsi studenci na kierunku „Film i sztuka audiowizualna” powinni pojawić się już w przyszłym roku akademickim. Wcześniej jednak uczelnię czeka sporo pracy, bo żeby móc uruchomić nowe studia, należy opracować program nauczania. Następnie dołączyć do tego wniosek akredytacyjny i wysłać go do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To tam, w Państwowej Komisji Akredytacyjnej zapadnie decyzja co do przyszłości częstochowskiej szkoły filmowej.

Na pierwszy rok studiów stacjonarnych zostanie przyjętych 20 osób. Otwarte zostaną także studia w systemie niestacjonarnym oraz płatne zaoczne, gdzie grupy będą liczyć po 25 osób. Pracujący nad stworzeniem wydziału filmowcy myślą także o kształceniu aktorów. Tu do współpracy chcieliby zaprosić Teatr im. Adama Mickiewicza.

COMMENTS