W Dyneburgu odbywają się uroczystości w hołdzie żołnierzom Wojska Polskiego, którzy zginęli w wojnie z bolszewikami

W Dyneburgu odbywają się uroczystości w hołdzie żołnierzom Wojska Polskiego, którzy zginęli w wojnie z bolszewikami

Polska delegacja złożyła kwiaty pod krzyżem na Słobódce, upamiętniającym polskich żołnierzy, którzy zimą 1920 roku polegli w czasie ofensywy łatgalskiej, by wyzwolić te ziemie spod okupacji Armii Czerwonej.

Na cmentarzu w Ławkiesach na Łotwie odbędzie się dzisiaj uroczysta konsekracja kwatery żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej. Prace przy kwaterze zostały zrealizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski.

Kamil Zalewski PR24.PL

Kwatera Wojska Polskiego w Ławkiesach była w ciągu ostatniego roku poddana renowacji – powiedziała Polskiemu Radiu wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Joanna Zając. – W ubiegłym roku dokonano ekshumacji i uroczystego pogrzebu dziewięciu polskich żołnierzy. W tym roku dokonujemy otwarcia kwatery w tej miejscowości – dodała wiceprezes. Polscy żołnierze polegli na wschodzie Łotwy podczas wojny polsko-bolszewickiej. – Wraz z żołnierzami łotewskimi w latach 1919-1920 wyzwalali ziemię Łatgalii spod okupacji bolszewickiej – przypomniała Joanna Zając.

Uroczysta msza święta w Ławkiesach rozpocznie się przed południem. Weźmie w niej udział polska delegacja z senatorem Prawa i Sprawiedliwości Arturem Warzochą i Magdaleną Mertą z Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W planach jest także złożenie kwiatów w Dyneburgu pod pomnikiem Stefana Batorego oraz koncert patriotyczny w wykonaniu Pawła Orkisza. Delegacja weźmie udział w spotkaniach z Polakami mieszkającymi w Łatgalii, a także z uczniami Państwowego Gimnazjum Polskiego imienia Józefa Piłsudskiego.

źródło: http://radiozagranica.pl/8/251/Artykul/389469,Lotwa-hold-zolnierzom-Wojska-Polskiego

IAR/dad

foto: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze

COMMENTS