XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne

25 lutego 2018 r. w Krynicy-Zdrój rozpoczęły się XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Bierze w nich udział ponad 600 zawodników z 24 krajów. Rywalizować oni będą w ośmiu indywidualnych, drużynowych i rodzinnych dyscyplinach zimowych. W uroczystości otwarcia Igrzysk udział wzięli marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha, a także Szef Kancelarii Senatu minister Jakub Kowalski.

Zwracając się do uczestników zawodów, trenerów i sędziów zgromadzonych w krynickiej pijalnii wód, marszałek Senatu podkreślił rolę Igrzysk w kształtowaniu współnoty Polaków mieszkających na całym świecie: „To wspólnota 20 milionów ludzi, którzy czują więź z Polską. Senat, ale także i Sejm pracują nad tym, aby ta więź była mocniejsza. Budujemy mosty, a jednym z tych mostów jest również działalność sportowa”. Stanisław Karczewski złożył także wszystkim uczestnikom zawodów życzenia, aby ich start był udany. „Życzę Wam, abyście rozmawiali ze sobą, budowali wspólnotę sportowców, ale także wspólnotę Polaków, wspólnotę nas wszystkich. Polonia dla nas jest niezwykle istotna, będziemy zawsze o Was pamiętać i Was wspierać” – dodał marszałek – „Bardzo serdecznie Was witamy w roku szczególnym, roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i dziękujemy, że jesteście z nami!”.

Z kolei Dariusz Bonisławski, prezes głównego organizatora Igrzysk – Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, zwrócił uwagę na doskonałe przygotowanie Krynicy-Zdrój do zawodów, oraz dopisującą sportowcom pogodę. „Witajcie w domu! Życzę Wam, aby ten pobyt w Krynicy był dla Was pięknym przeżyciem. Życzę Wam również tego, abyście wyjeżdżając z Polski za kilka dni, kolejny raz poczuli w swoich sercach dumę z bycia Polakiem” – dodał Dariusz Bonisławski.

Przed ceremonią otwarcia, uczestnicy zgromadzili się na mszy św. w krynickim kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nabożeństwo sprawował i homilię wygłosił przewodniczący

Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą Konferencji Episkopatu Polski bp. Wiesław Lechowicz.

Drugiego dnia Igrzysk marszałek Karczewski wraz z senatorem Warzochą i ministrem Kowalskim wzięli udział w otwarciu turnieju w zjeździe alepejskim, który odbywa się na Jaworzynie Krynickiej.

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne, nad którymi Patronat honorowy objął prezydent Andrzej Duda, finansowane są przez Senat ze środków przeznaczonych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Najliczniejszą reprezentacją w tegorocznej imprezy jest drużyna litewska – ok. 125 uczestników, zaś najstarszy zawodnik liczy sobie 85 lat. Zawody potrwają do 1 marca 2018 r.

źródło: https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,10456,xiii-swiatowe-zimowe-igrzyska-polonijne.html

COMMENTS